V starostni populaciji med 40 in 60 let ima tovrstno diagnozo približno 10% populacije in od tega je 50% simptomatskih (imajo težave). Ni jasnih dokazov za povezavo med poškodbo ali prehrano. Največkrat je v sklopu degenerativnih (obraba) obolenj – s starostjo se prekrvavitev tetive v ramenu zmanjša in takšna tetiva se stanjša ter delno natrga. V njej se začne nabirat kalcij kot neka oblika celjenja mikropoškodb.
Kalcij sam po sebi ne boli. Lahko pa nastaneta dve težavi. Prvič – utesnitveni sindrom – zaradi mase depozitov se zmanjša prostor med kitami rotatorne manšete in akromionom. Posledično je bolečinsko zavrta gibljivost roke nad višino ramena. Drugič – kalcijevi kristali občasno spreminjajo agregatno stanje in povzročajo vnetje, kar pa je lahko zelo boleče.
Možnosti zdravljenja :
1 – Zdravila – analgoantirevmatiki
To so tablete proti vnetju in bolečinam, katere v kombinaciji z mirovanjem lahko zmanjšajo težave, ampak večinoma le za krajši čas.
2 – Blokada s kortikosteroidi.
To je injekcija v ramenski sklep, kar je učinkovito pri hudih bolečinah, vendar dolgoročno lahko slabi tetive, če bi te blokade večkrat ponavljali.
3 – Aplikacija trombocitne plazme – PRP
Dobri dolgoročni rezultati a je metoda lahko nekoliko bolj boleča in vseeno ne garantira, da ne pride do ponovitve težav z leti.
4 – Ultrazvočno vodena punkcija s punktiranjem in izpiranjem kalcifikatov
Gre za mini – invaziven postopek v lokalni anesteziji in v sterilnih pogojih. Uspešnost je odvisna od velikosti kalcinata in od faze v katerem agregatnem stanju se le ta nahaja.
5 – Fizioterapija
V Manusport uporabljamo kombinacijo tecarja – udarni val – funkcionalna magnetna stimulacija – manualne terapije. S pomočjo visokotehnoloških aparatur želimo doseči analgetični učinek, ter spremeniti kalcij v pastozno stanje, kjer se mogoče absorbira in izgine. S tem vnetje ne blokiramo, ampak ga pospešimo, da pride do faze ozdravitve.
6 – Operacija
Zelo redko se odločimo, da kalcij v ramenu odstranjujemo artroskopsko. Če je kalcinat velik ga lahko radikalno zbrusimo in v celoti odstranimo. Problem je, ker pri tem nastane defekt v tetivi in moramo rotatorno manšeto dodatno šivati, istočasno pa obstaja možnost, da se z leti kalcifikat ponovi.
No Comments